Visual Arts: Finalists Gallery

 
 
Thank you for perusing our winning art gallery. 
We are delighted to display our students' amazing work.
(Make sure you scroll through all categories!)
 
 
Visual Arts Winning Categories: K-5, 6-8, 9-12
 
Visual artwork will be on display at theTop Talent event at Plaza LIVE on April, 27, 2019.
 
The following prizes will be awarded in each of the three categories at the event.
 
1st Place: $150 gift card; $300 for the arts program at winner’s school
2nd Place: $75 gift card; $200 for the arts program at winner’s school
3rd Place: $50 gift card; $100 for the arts program at winner’s school
Award of Merit: Ribbon
Fan Favorite: $150 gift card; $250 for the arts program at winner’s school
 
Vote for your Fan Favorite piece NOW!
Text FFVISUAL to 41444.
 
You may vote as many times as you like, for as many visual artists as you like. 
 
Proceeds will provide arts enrichment for students experiencing poverty or homelessness. 
 
Buy your tickets NOW! Ticket prices start at $17 and may be purchased at www.teachtix.com/ocpsfoundation.  
 

Elementary School Finalists

Name: Alisa Andrievskaya
School: Ventura ES
Artwork Name: "City Music" 
Medium: Crayon
 
Name: Summer Cook
School: Deerwood ES
Artwork Name: "Diver Blue Dog"
Medium: Tempura
 
 
Name: Sierra Davis
School: Tildenville ES
Artwork Name: "Cool Colored Gecko"
Medium: Watercolor
 
 
Name: Aniya Lopez
School: Spring Lake ES
Artwork Name: "Flame" (Dragon Sculpture)
Medium: Ceramics
 
Name: Ava Resnick
School: Hillcrest ES
Artwork Name: Palm Tree Painting
Medium: Tempura
 
 
Name: Xander Richards
School: Deerwood ES
Artwork Name: "City at Night"
Medium: Mixed Media
 

Middle School Finalists

Name: Olivia Cox
School: Blankner K8
Artwork Name: "Flutter"
Medium: Mixed Media
 
 
Name: Sophie Garcia
School: Howard MS
Artwork Name: "Team Spirit"
Medium: Photography
 
Name: Katie Grace Hanks
School: Blankner K8
Artwork Name: "Emerging City"
Medium: Ceramics
 
Name: Daniel Hurtado
School: Southwest MS
Artwork Name: "Basement"
Medium: Paper
 
Name: Leiann Lee
School: SunRidge MS
Artwork Name: "Honor and Glory"
Medium: Pen and Ink
 
Name: Emma Tweedy
School: Apopka Memorial MS
Artwork Name: Modern Puzzle Portrait
Medium: Pencil and Ink
 

High School Finalists

Name: Catherine Barnes
School: Dr. Phillips HS
Artwork Name: "The Local Youth"
Medium: Digital Photography
 
Name: Leila Elguennich
School: Dr. Phillips HS
Artwork Name: "Beetles and Bells"
Medium: Watercolor
 
Name: Ali Malik
School: Dr. Phillips HS
Artwork Name: "Descent"
Medium: Pencil and Ink
 
Name: Madison McCoy
School: Boone HS
Artwork Name: "Lightning"
Medium: Mixed Media
 
Name: Michaela Meyer
School: Lake Nona HS
Artwork Name: "Untitled" (Girl From Crowd)
Medium: Mixed Media
 
Name: Hailey Mosher
School: Boone HS
Artwork Name: "Hands"
Medium: Chalk Pastel